Wady Postawy – Terapia Korekcyjna
W działaniu mechanicznych szkieletu bardzo wpływ ma działanie mięśni człowieka. Niestety dzisiejszy model pracy oraz spędzania czasu wolnego, zaniedbywanie aktywności fizycznej wpływa w negatywny sposób na zachowanie prawidłowego napięcia mięśni. W konsekwencji prowadzi to do powstania niewłaściwej postawy ciała. Wadliwa postawa ciała, która utrzymywana jest przez dłuży czas prowadzi do nieodwracalnych zmian degeneracyjnych w obrębie stawów więzadeł oraz krążków międzykręgowych.

Zespoły skrzyżowania
Czeski neurolog Władimir Janda opisał wady postawy wynikające z nieodpowiedniej pracy układu mięśniowego, nazywając je zespołem skrzyżowania. W swoich pracach scharakteryzował przyczyny, mechanizm oraz skutki utrzymywania wadliwej postawy. Jego prace stały się podstawa rehabilitacji wadliwej postawy oraz nierównowagi mięśniowej wpływającej na upośledzenie pracy pojedynczych stawów, a w formie sumowania całego aparat ruchowego.
Zespól Skrzyżowania Górnego
Dochodzi tu do osłabienia oraz wydłużenia włókien mięśni głębokich zginaczy szyjnego odcinka kręgosłupa oraz dolnej i środkowej części mięśnia czworobocznego i mięśni równoległobocznych. Skróceniu oraz wzmożonemu napięciu poddają się mięśnie piersiowe od strony brzusznej oraz górna cześć mięśnia czworobocznego, dźwigacz łopatki oraz mięśnie podpotyliczne od strony grzbietowej. Takie wzajemne oddziaływanie mięśni prowadzi do deformacji szkieletu. Głowa wysuwa się do przodu jest wysunięta poza linie ramion, powoduje to zniesienie lordozy szyjnej. Plecy w odcinku piersiowym staja się wyraźnie zaokrąglone, ramiona uciekają do przodu. Niesie to ze sobą szereg problemów funkcjonalnych i bólowych w tym:
bóle i zawroty głowy
zablokowanie odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa
upośledzenie funkcje stawu barkowego
bóle promieniujące do kończyn górnych
Rehabilitacja w zespole skrzyżowania górnego. Podstawowe elementy przywracania prawidłowego funkcjonalnego działania aparatu ruchu to ręczne zabiegi na kręgosłupie oraz tkankach miękkich w tym mięśniach i więzadłach. Odpowiednie dobrane ćwiczenia wpływające na tonus mięśniowy. Bardzo istotne jest wykonywanie kilka razy dziennie ćwiczeń korygujących złą postawę np. ćwiczeń bruggera.
Zespól Skrzyżowania Dolnego
Osłabieniu ulegają mięśnie brzucha oraz mięśnie pośladkowe średni i pośladkowy wielki. Zwiększone napięcie występuje w mięśniach prostownikach odcinka lędźwiowego oraz mięśnie biodrowe i czworo głowy uda. Takie wzajemne oddziaływanie powoduje zwiększenie lordozy lędźwiowej oraz poziome ustawienie kości krzyżowej. Brzuch zostaje nienaturalnie wypchnięty do przodu powodując przesuniecie organów wewnętrznych. Upośledzeniu ulega praca stawu biodrowego orz stawów krzyżowo-biodrowych. Częściowo patologiczne ustawienie odbija się a kolanach stopach. Problemy jakie łączy się z takim ustawieniem szkieletowym to:
bolesność kręgosłupa L/S i miednicy
Zablokowanie stawów krzyżowo-biodrowych
ból opasający na wysokości l5-S1
problemy ze zwyrodnieniem rzepki i ścięgna rzepakowego
Rehabilitacja w zespole skrzyżowania dolnego opiera się na ręcznych zabiegach na kręgach lędźwiowych oraz miednicy i stawach biodrowych. Wykonuje się je w celu odtworzenia naturalnej ruchomości segmentów zablokowanych. Mięśnie poddawane są zabiegom ręcznym oraz ćwiczeniom zmieniającym ich patologiczne napięcie lub rozluźnienie. W celu nabrani nawyku właściwej sylwetki trzeba wykonywać kilka razy dziennie ćwiczenia posturalne.