Chorujesz lub chorowałeś na Covid 19? Masz duszności i problem z oddychaniem? Szybko się meczysz? Masz problemy z  odkrztuszaniem? Przeczytaj jak pomóc sobie lub bliskiej osobie.

Koronawirus Covid 19 jest chorobą wywołującą szereg negatywnych skutków zdrowotnych dla organizmu zarażonego człowieka. Ostra faza choroby charakteryzuje się dusznością, problemami z oddychaniem drastycznym osłabieniem oraz problemami  z węchem i smakiem. W ciężkiej postaci powoduje zapalenie płuc mogące być przyczyną ciężkiej niewydolności oddechowej a w najcięższych przypadkach śmiercią chorego.  Cechą wyróżniającą chorobę jest zaburzenie w dystrybucji tlenu i obniżenie dostarczenia go do tkanek i narządów. Przechorowanie Covid 19, coraz częściej zostawia u chorych zmiany w płucach powodujące problem z oddechem, szybkie męczenie się oraz ogólne osłabienie. Z pomocą przy wielu tych problemach przychodzi nowoczesna fizjoterapia. Ukierunkowana na poprawę stanu oraz funkcjonowania układu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego.   Jak  pomóc osobie chorej?

Zmniejszanie duszności oraz  przeciwdziałanie atakom paniki.

Atak duszności oraz niemożność zaczerpnięcia powietrza jest jednym najcięższych przeżyć opisywanych przez chorych na Covid 19.  Aby pomoc  sobie w razie ataku duszności należy wypróbować specjalne pozycje ułożeniowe. W tzw. pozycjach relaksacyjnych dochodzi do powstania warunków mechanicznych poprawiających mechanizm oddychania co pomaga uspokoić chorego.

pozycje pomagające zmniejszysz duszność

Ćwiczenie kontrolowanego oddechu.

W dowolnej pozycji ułożeniowej, staramy odzyskać kontrolę nad swoim oddechem aby uniknąć paniki. Wykonujemy 5 powolnych wdechów nosem robiąc wydech ustami licząc od 5 do 1, 30 sekundach powtarzamy manewr, aż do uzyskania efektu uspokojenia.

Ewakuacja wydzieliny z dróg oddechowych

Zaleganie wydzieliny w dolnych drogach oddechowych jest jednym z najważniejszych problemów z jakimi zmaga się pacjent z chorobami płuc.  Zalegająca wydzielina utrudnia transport i wymianę gazową w pęcherzykach płucnych. Aby wspomóc odkrztuszanie wydzieliny stosujemy techniki ręczne i pozycje  ułożeniowe.

Oklepywanie

Delikatne stukanie w klatkę piersiową od wysokości dolnej krawędzi łopatki w kierunku góry. Oklepujemy dłonią ułożoną w poduszeczkę. Cała procedura powinna trwać około 3 minuty, możliwa jest w pozycji siedzącej lub  leżenia na boku oraz na brzuchu.

oklepywanie klatki piersiowej

Wibracja

Ujmujemy uchwytem dłoniami klatę piersiową chorego i staramy się wprowadzić wibrację  do klatki piersiowej leczonej osoby, kilkukrotnie zmieniając miejsce ułożenia na klatce piersiowej pacjenta.

Drenaż ułożeniowy płuc

Zmiana pozycji chorego w łóżku  pozytywnie wpływa na odpływ wydzieliny z kolejnych segmentów płuc. Podstawowe pozycje  stosowane w drenażu to leżenie na boku oraz na brzuchu.

 

blank

Wymuszony kaszel

Po wykonaniu mechanicznych procedur mających na celu oderwanie wydzieliny od ściany dróg oddechowych, staramy się o ewakuacje wydzieliny za pomocą efektywnego kaszlu.  Kaszel na końcu wydechu: Pacjent bierze głęboki wdech a następnie dokonuje pełnego wydechu na szczycie którego stara się wykonać efektywny kaszel. Kaszel przerywany: Po nabraniu pełnego wdechu podczas wykonywania wydechu pacjenta inicjuje przerywany kaszel 5-6 razy. RRRRRRRRRR: Głośne wymawiane litery RRRRR na wydechu.

Poprawa wykorzystania tlenu przez układ oddechowy

Prawidłowy oddech pozwala na maksymalne wypełnienie przestrzeni płuc powietrzem. Mechanika oddechowa jest złożona i angażuje wiele elementów mięśniowo-stawowych ciała człowieka. Cała klatka piersiowa, powłoki brzuszne, kręgosłup oraz szyja bierze udział w procesie oddychania. Swobodny oddech jest łagodny, nie męczący i wydajny. Charakterystyką Covid 19 jest płytki przyśpieszony oddech który nie pozwala na wypełnienie odpowiedniej przestrzeni płuc powietrzem. Napędza to coraz szybszy oddech oraz wzmaga poczucie niepokoju i paniki.

Prawidłowy oddech przeponą i  aktywacja całej klatki piersiowej.

Aby wykorzystać w pełni powierzchnie płuc należy dostarczyć powietrze do możliwie jak największej ilości płatów płucnych. Wydajny oddech sterowany jest przeponą i kierowany jest do całej klatki piersiowej tzw oddech 360 stopni. Oddech w Covid 19 często przybiera postać szybkiego płytkiego oddechu który angażuje tylko górę klatki piersiowej, co jest ogromna szkodą dla podaży tlenu w organizmie.

blank
ćwiczenie efektywnego oddychania z pomocą terapeuty lub samodzielnie

Należy ułożyć ręce w okolicach dolnych żeber. Podczas wdechu koncertujemy się aby wypchać/ rozszerzyć/zwiększyć powierzchnię dolnej części klatki piersiowej i góry brzucha. Podczas wdechu staramy się aby góra klatki piersiowej pozostawała możliwie nieruchoma. Wdech wykonujemy poprzez nos, wydech poprzez usta.

 

Po ustąpieniu ostrych objawów choroby należy odbudować utraconą wydolność fizyczną oraz zmaksymalizować możliwość wykorzystania tlenu przez organizm. Przedstawiony artykuł jest jedynie fragmentem możności pomocy chorym po w trakcie i po Covid 19, nie należy go traktować jako gotowej metody leczenia. Jak każda procedura medyczna musi być stosowana pod nadzorem osoby wykwalifikowanej.

Bartosz Uryga 607 244 088

 

 

 

Jarosław - Renova