Bartosz Uryga

Jestem magistrem fizjoterapii czynnie pracującym w zawodzie od 10 lat.  Od 8 lat prowadzę prywatna praktykę fizjoterapeutyczną w gabinecie Renova którego jestem właścicielem. Ukończyłem studia w licencjackie w Nowym Targu oraz Magisterskie w Rzeszowie. Fizjologia i biomechanika ludzkiego organizmu ciekawiły mnie od początku kształcenia w zawodzie fizjoterapeuty. Zainteresowanie to pokierowało moją karierą w stronę medycyny manualnej. Medycyna manualna stała się moim głównym zainteresowaniem zawodowym oraz narzędziem pracy w gabinecie. W czasie podnoszenie i zdobywania nowych umiejętności miałem szczęście uczyć się od wspaniałych instruktorów. Ukończyłem wiele szkoleń polskich i zagranicznych, część z nich w stopniu Master dający międzynarodowe uprawnienia wykonywania zawodu terapeuty manualnego.  Osobiście uważam że terapia manualna, chiropraktyka oraz osteopatia poparte rzetelnym treningiem fizycznym stanowią odpowiedz na większość pospolitych, powszechnych ale również i czasem nieoczywistych problemów zdrowotnych.



Kursy oraz Szkolenia Zawodowe:

HVLA. Z przyjemnością informuje że ukończyłem szkolenie z zakresu Manipulacji Krótkodźwigniowych Kręgosłupa, prowadzone przez Pana Jöry Pauwels’a Dyrektora FICO Osteopathy Academy . Techniki krótkodźwigniowe pozwalają na maksymalnie bezpieczną i specyficzną pracę z kręgosłupem, nawet przy poważnych schorzeniach . Obecnie techniki HVLA stanowią podstawową metodę pracy w europejskich gabinetach medycyny manualnej.

blank


Terapia blizn w fazie wcześnie oraz przewlekłej:

blank


Cykl szkoleń fizjoterapii ortopedycznej min.: Diagnostyka i Terapia uszkodzeń ACL, Diagnostyka i Terapia uszkodzeń mięśniowych, Diagnostyka i Terapia uszkodzeń więzadeł stawu skokowego, Diagnostyka i Terapia Łokcia Tenisisty i Golfisty,  Diagnostyka i Terapia uszkodzeń ścięgna Achillesa, Diagnostyka i Terapia Kaletki, Neuropatie Kończyny Górnej- Diagnostyka i Leczenie, Neuropatie Kończyny Dolnej- Diagnostyka i Leczenie.

blankblankblankblankblank


Neuromobilizacja  Z przyjemnością informuje że w 2020 ukończyłem szkolenie specjalistyczne  niemieckiej metody terapeutycznej: „Mobilizacja struktur nerwowych”. Metoda idealnie nadaje się do pracy z wszystkimi pacjentami u których doszło do zaburzania pracy układu nerwowego poprzez uciśnięcia oraz zaniki ruchomości tanki nerwowej. Do takich chorób zaliczają się częste problemy typu: dyskopatia, cieśn kanału nadgarstka oraz mniej oczywiste ale również często występujące bóle kręgosłupa, bóle głowy, zaniki czucia i mrowienia w kończynach.

blank


Radiologia kręgosłupa w terapii manualnej oraz osteopatii. Wyczerpujące szkolenie on-line traktujące o możliwościach obrazowania kręgosłupa za pomocą badań RTG, Tomografii oraz Rezonansu Magnetycznego. Podczas szkoleniach dokładnie przedstawiono specyfikę obrazu rezonansu pokazującego zmiany w krążkach międzykręgowych, stawach kręgosłupa oraz korzeniach nerwowych.

blank


Manualne techniki leczenia dyskopatii w fazie ostrej. Szkolenie w trakcie którego przedstawione zostały nowoczesne techniki wspomagające proces leczenia  przypadku wystąpienia ostrego zespołu bólowego spowodowano przepukliną tarczy międzykręgowej ” dysku”. Dysk jako struktura amortyzująca podlega siła ściskania i rozciągania gdy dojdzie do wytworzenia siły która przewyższa możliwości mechaniczne tkanki dochodzi do jego odkształcenia i ucisku sąsiednich struktur nerwowych. Objawia się to ostrym bólem, często nieunieruchamiającym z możliwymi objawami bólu w  kończynie „rwa kulszowa”. Jak każda tkanka w organizmie dysk podlega procesowi gojenia lecz jest on bardzo powolny. Tu swojej miejsca zajmuje terapia manualna która pomogą uporządkować oraz odciążyć uszkodzone struktury i przywrócić możliwości ruchowe. Jest to proce rozłozy w czasie i przebiega stopniowo. Przy drastycznych uszkodzeniach dysków niestety wymagana jest pilna operacja.

blank


Szkolenie: Fizjoterapia pooperacyjna w hemofiili: Praktyczne zagadnienia związane rehabilitacją pacjentów z wrodzonym niedoborem czynnika krzepliowści krwi.


Funkcjonalna terapia manualna metodą Mulligana: Moduł B Lower Quadrant

Metoda  Briana Mulligana z Nowej Zelandii jest specjalistyczną metodą diagnostyczno – terapeutyczną ciągle rozwijającą się wraz z postępem medycyny i rozwojem badań naukowych /istnieje specjalny fundusz na rozwój badań naukowych w tej dziedzinie/. Brian Mulligan opracował, a następnie opublikował zasady stosowania takich technik jak „NAG”, „SNAG”, „odwrotne NAG”oraz mobilizacje połączone ruchem /tzw. techniki „MWM”/ i wiele innych. Są to techniki działające bezpośrednio na stawy, a pośrednio na układ nerwowo-mięśniowy.Nowatorskie podejście jego konceptu polega m.in. na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta. Mulligan uważa m.in, że zmiany w obrębie segmentu ruchowego (w tym stawów międzywyrostkowych) mogą powodować ograniczenia ruchu i ból w czasie jego wykonywania. Moduł B poświęcony został zagadnienia związanym z kręgosłupem lędźwiowym, miednicą oraz stawami i mięśniami kończyny dolnej.

blank


Kurs: Funkcjonalna terapia manualna metodą Mulligana: Moduł A Upper Quadrant

Metoda  Briana Mulligana z Nowej Zelandii jest specjalistyczną metodą diagnostyczno – terapeutyczną ciągle rozwijającą się wraz z postępem medycyny i rozwojem badań naukowych /istnieje specjalny fundusz na rozwój badań naukowych w tej dziedzinie/. Brian Mulligan opracował, a następnie opublikował zasady stosowania takich technik jak „NAG”, „SNAG”, „odwrotne NAG”oraz mobilizacje połączone ruchem /tzw. techniki „MWM”/ i wiele innych. Są to techniki działające bezpośrednio na stawy, a pośrednio na układ nerwowo-mięśniowy.Nowatorskie podejście jego konceptu polega m.in. na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta. Mulligan uważa m.in, że zmiany w obrębie segmentu ruchowego (w tym stawów międzywyrostkowych) mogą powodować ograniczenia ruchu i ból w czasie jego wykonywania. Moduł A poświęcony został zagadnienia związanym z kręgosłupem szyjnym oraz piersiowym i stawom i mięśniom kończyny górnej.

blank


Egzamin Zawodowy Ackermann College: tytuł Master of Chiropractic. Po ukończeniu szkolenia podstawowego oraz dwuletnim doświadczeniu praktycznym odbyłem kurs mistrzowski zakończony egzaminem praktycznym przeprowadzonym przez prof. Paul’a Ackermann’a.  Po zdaniu egzaminu otrzymałem tytuł Master of Chiropractic.

blank


Kształcenie podyplomowe Ackermann College. Dwuletni cykl szkoleniowy prowadzony przez Szwedzki College Ackermann’a. 

Metoda diagnozy  i terapii wg koncepcji Ackermanna, jest obecnie jedną z najbardziej skutecznych  i komplementarnych metod leczenia manualnego. Wyróżnia się ona szybką i celową diagnostyką, a postępowanie terapeutyczne jest tu precyzyjne i dokładne. Wykonując zabieg terapeuta bardzo dokładnie wie co chce osiągnąć i dlaczego. Metoda pochodzi ze Szwecji z siedzibą w Sztokholmie. Instytut Ackermann’a od 40 lat szkoli lekarzy i fizjoterapeutów na całym świecie, obecnie szefem szefem i głównym wykładowca jest Profesor Paul Ackermann, syn założyciela instytutu. Fundamentalną zasada metody Ackermanna jest holistyczne spojrzenie na zdrowie człowieka. Problem lub zablokowanie w jednej części ciała powoduje powstanie zmian w innej nawet odległej części szkieletu. Dla prawidłowego i całkowitego wyleczenia niezbędna jest znajomość tego mechanizmu oraz usuniecie wszystkich powstałych problemów w obrębie szkieletu. Metoda Ackemnn’a w szczególności zwraca uwagę na dwa ‚krańcowe” elementy kręgosłupa mianowicie miednica z kością krzyżowa oraz połączenie czaszki z kręgosłupem. Zablokowanie miednicy  wpływa na skośne ustawienie kości krzyżowej. To poprzez działanie grawitacji oraz mechanikę poruszania przynosi wadliwe napięcia i ustawianie kolejnych segmentów na swojej drodze. Kończąc na ostatnim możliwym miejscu czyli stawie szczytowo potylicznym(połączanie czaszki z 1 kręgiem).

blank


Kurs: Terapia manualna kręgosłupa. Dwuczęściowy kurs diagnostyki i terapii manualnej kręgosłupa i stawów obwodowy. Na kursie szczegółowo przepracowana została metoda  trakcji, mobilizacji i manipulacji stawów kręgosłupa oraz kończyn. A także popularne metody terapii tkanek miękkich w tym: PIR, Trigger Point, Muscle Energy Technique.

blank


Terapia stawów skokowych. Intensywny kurs zawodowy traktujący o uszkodzeniach i schorzeniach  stawów skokowych oraz stopy. Kurs wyczerpująco przedstawiał temat popularnych problemów takich jak skręcenia stawów, naderwania więzadeł, niestabilność i wiotkość, zaburzenia czucia głębokiego oraz sposoby ich leczenia.

blank


Taping Rehabilitacyjny. Intensywne szkolenie praktyczne pokazując zastosowanie metody tapingu rehabilitacyjnego jako metody terapii ostrych i przewlekłych dolegliwości mięśniowo – szkieletowych. Metoda idealnie sprawdza się przy pracy z osobami aktywnymi oraz sportowcami.

blank


 Masaż II stopień. Podstawowe oraz rozszerzone szkolenie z terapii tkanek miękkich oraz technik opartych na medycynie wschodu.

blank

Jarosław - Renova