Kość Krzyżowa

Kość krzyżowa 

Os Sacrum. Święta kość. Sama nazwa kości krzyżowej pochodzi z pierwszego tysiąclecia naszej ery, określenie to zastosował Galen – rzymski lekarz, anatom, i filozof  określając kość u podstawy kręgosłupa mianem ‘sacred bone’. Od początku świata miała  ogromne znacznie dla wielu kultur zamieszkujących ziemię. Na przestrzeni wieków jawiła się jako kość magiczna, niezniszczalna. Kość krzyżowa jako ostatnia ulega rozkładowi, w dawnych wiekach  często stanowiła ostatni element ciała nieszczęśnika niestrawiony przez ogień na stosie. W tradycji islamskiej i żydowskiej jest kością z której możliwe jest wskrzeszenie zmarłego. W Egipcie kojarzona była z bogiem podziemi i panem śmierci Ozyrysem. Amulet z kości krzyżowej zapewniał stabilność i bezpieczeństwo. Do czasów późnego średniowiecza uważano potocznie że jest miejsce w którym mieszka ludzka dusza. Dopiero  era renesansu „umiejscowiła” duszę w miejscu jakie zajmuje dziś – serce / klatka piersiowa.


Miednica to  zamknięty krąg kostny, utworzony przez kość krzyżową, kość guziczka, dwie kości biodrowe . Elementy kostne połączone są ze sobą za pomocą struktur stawowych. Kość krzyżowa jest jakby wklinowana między kości miedniczne, ma kształt zbliżony do klina czy skierowanego wierzchołkiem ku dołowi. Górna i poszerzona część kości nosi nazwę podstawy, dolna wierzchołka. Oglądana z boku kość wykazuje silne wypuklenie skierowane ku tyłowi. Połączenia stawowe miednicy są w mocny sposób stabilizowane więzadłami oraz mocnymi mięśniami je otaczającymi. Miednica jako mechanizm ma za zadanie przenoszenie, amortyzowanie i przetwarzanie energii wytwarzanej przez kończyny dolne w czasie aktywności.  Spełnia rolę podstawy dla pracy kręgosłupa lędźwiowego. Stanowi również ochronę dla narządów położonych w jej obrębie.

 

 


Kość krzyżowa w pozornie sztywnym kręgu miednicy wykonuje skompilowane ruchy w czasie chodu, zginania i prostowania oraz przy wdechu i wydechu. Istnieją podstawowe 3 osie obrotu w około których wykonywane są ruchy kości krzyżowej w przestrzeni i odniesieniu do dwóch kości biodrowych. Oś  poprzeczna środkowa, oś skręcania  lewa i oś skręcania  prawa.

blank


W około osi poprzecznej środkowej dochodzi do przodopochylenia tzw. nutacji i tyłopochylenia tzw. kontruntacji kości krzyżowej. Ruch ten zachodzi ustawieniu w stabilizacji obu kości biodrowych. Podczas nutacji dochodzi do pochylenia podstawy kości krzyżowej do przodu, dochodzi wówczas do powiększenie lordozy lędźwiowej oraz stopniowego naprężania więzadeł krzyżowo guzowych oraz pośrednio mięśni dwugłowych uda. Ruch kontrnutacji powoduje zmniejszenie lordozy lędźwiowej, napręża podłużne więzadła krzyżowo-biodrowe a następnie przenosi napięcie na mięsie najszerszy grzbietu oraz mięsień biodrowo lędźwiowy.

blank


blank

W każdym skrajnym położeniu wychylenia kość krzyżowa może zostać zablokowana. Zablokowanie powoduje całkowite załamanie mechaniki miednicy i kręgosłupa lędźwiowego. Ruchy staja się siłowe, bez odpowiedniej swobody przeciążeniu ulegają wszystkie stawy kompleksu miednicy i kręgosłupa lędźwiowego. Wzrasta napięcie mięśniowe powodując kolejne utrudnienie dla pracy ciała. Takie błędnego koło może trwać tygodniami lub latami. Po długim czasie utrwalenie dochodzi do często bezpowrotnego zwyrodnienia strukturalnego elementów mechanizmu miednicy i kręgosłupa lędźwiowego. dochodzi do degeneracji stawów krzyżowych i biodrowych, zniekształcają się dyski miedzykręgowowe-dochodzi do ich ścienienia oraz powstawania przepuklin i wypuklin krążka.

Terapia kości krzyżowej

Celem terapii manualnej w dysfunkcji kosi krzyżowej jest przywrócenie jest swobodnego i wydajnego ruchu w możliwie wszystkich osiach ruchowych. Istnieje wiele metod leczenie tych dysfunkcji. Metody bezpośrednie mające za zadanie manipulację kości – dochodzi wtedy do charakterystycznego kliknięcia- po udanym zabiegu kość zyskuje możliwość  swobodniejszego ruchu w przestrzeni. Metody pośrednie pomagają w uzyskaniu lepszego ruchu poprzez prace w środowisku w jakim pracuje kość krzyżowa- tkanki mięśniowe i powięziowe.

blank
Leczenie kości krzyżowej w sposób bezpośredni i pośredni.

Artykuł okazał się wartościowy lub pomocny? dodaj opinie na stornie Google, dziękuje. :  Dodaj Opinię klik! 

 

Jarosław - Renova