Chondromalacja rzepki jest chorobą dotykającą chrząstkę stawową rzepki oraz chrząstkę stawową na kości udowej. Pod wpływem wysokich obciążeń działających na chrząstki stawowe dochodzi z czasem do zmian zwyrodnieniowych, rozmiękczenia i utraty ciągłości tkanek.

zdrowy staw rzepkowo-udowy                                                     staw dotknięty chorobą 

Przyczyny powstawania to chroniczne przeciążenie stawów(praca na kolanach, sport w tym bieganie, skoki), bezpośredni uraz wady kończyn dolnych nierównowaga mięśniowa. Objawami zwyrodnienia są ból w okolicy rzepki nasilający się przy wchodzeniu po schodach i przysiadach, słyszalne i wyczuwalne chrupanie w okolicy rzepki, opuchlizna. Podstawowym celem rehabilitacji jest przywrócenie bezbolesnego ruchu i zastopowanie progresji zmian zwyrodnieniowych. W celu zatrzymania postępowania zmian niezbędne jest przywrócenia sprawności całej kończynie dolnej. Do tego celu wykorzystuję terapie manualną stopy, miednicy i kręgosłupa lędźwiowego, oraz trening funkcjonalny mięśni. Dobrze w tego tupu schorzeniu sprawdza się taping odciążający.

 

boczne przypieranie rzepki

Zespół zbaczania rzepki. Jest często 'siostrzaną’ choroba dla zwyrodnienia stawu rzepkowo-udowego. Dla prawidłowego przemieszczania się rzepki w bruździe kości udowej ogromne znaczenie ma oddziaływanie na rzepkę mięśnia obszernego bocznego i pasma biodrowo piszczelowego ze strony bocznej oraz mięśnia przyśrodkowego obszernego ze strony przyśrodkowej. Ich wzajemne 'niedopasowanie’ rozumiane jako dominacja mięśni strony bocznej powoduje chroniczne przypieranie rzepki  w kierunku bocznym.  Prowadzi do nadmiernego rozciągnięcia stabilizatorów przyśrodkowych, jak i kompresji po stronie przeciwnej. Długotrwałe przypieranie doprowadza do niszczenia chrząstki w stawie. Objawy to ból w bocznej części kolana nasilający się po wysiłku fizycznym, przy chodzeniu po schodach.

Najlepsze formy leczenia to terapia manualna pasma biodrowo piszczelowego, przywrócenia prawidłowego funkcjonowania całej kończyny. Reedukacja mięśnia obszernego przyśrodkowego. Odblokowanie stawów miednicy oraz stopy. Dobrze w tego tupu schorzeniu sprawdza się taping korygujący zbaczanie rzepki.

blank
taping rzepki metodą McConnell

Jarosław - Renova