Kręgosłup piersiowy utworzony jest przez 12 kręgów piersiowych, stanowi oś mechaniczną dla górnej połowy ciała. Wraz z przyczepiającymi się do niego żebrami tworzy rusztowanie po którym ślizgają się łopatki uczestniczące w ruchach kończyny górnej. Kręgosłup piersiowy jest najdłuższym odcinkiem kręgosłupa, przejściem pomiędzy odcinkiem szyjnym i odcinkiem lędźwiowym. Dolne kręgi piersiowe w swojej budowie upodabniają się do kręgów lędźwiowych, natomiast górne kręgi piersiowe do kręgów szyjnych. Kręgosłup piersiowy wykazuje mniejsza ruchomość w porównaniu do dwóch pozostałych odcinków kręgosłupa. Cechą charakterystyczna kręgosłupa piersiowego jest występowanie połączeń pomiędzy kręgami oraz żebrami. żebra łączą się z kręgosłupem za pomocą dwóch stawów, staw kregowo-żebrowy oraz żebrowo-poprzeczny. Kręgosłup piersiowy wraz z żebrami oraz mostkiem stanowi zamknięty łańcuch nazywany klatka piersiowa.

Kręgosłup piersiowy

Od Strony brzusznej górne 7 żeber łączy się z mostkiem tworząc zamknięty pierścień kostno-chrzestny. Żebra 8, 9 i 10 łączą się miedzy sobą oraz z chrząstką żebra 7, żebra 11 i 12 nie łączą się z mostkiem, są tzw żebrami luźnymi. Klatka piersiowa utworzona przez kręgosłup, żebra oraz mostek stanowi ochronę dla narządów wewnętrznych utrzymujących organizm przy życiu.

Złożona budowa klatki piersiowej i mnogość połączeń stawowych wymusza na kręgosłupie piersiowym zmniejszoną ruchomość pojedynczego segmentu. W ujęciu całościowym klatka piersiowa musi być wystarczająco mobilna i elastyczna ze względu mechanikę oddychania.


Sklepienie klatki piersiowej ma udział w procesie oddychania, podczas wdechu klatka piersiowa musi zwiększyć swoja objętość aby umożliwić nabranie powietrza do płuc. Podczas wydechu zmniejszony zostaje wymiar klatki piersiowej co umożliwia wypchniecie gazów z płuc. Dla prawidłowego oddychania wymagana jest odpowiednia siła mięśni wdechowych oraz prawidłowa ruchomość żeber.

Okolica kręgosłupa piersiowego oraz klatki piersiowej ze względu na swoja budowę i ścisła współprace dużej ilości stawów i mięśni często ulega patologicznym zaburzeniom ruchomości, inaczej zwanych zablokowaniem. Objawia się ona zaburzeniem ruchomości segmentu kręgosłupa i stawów żebrowych.

 

 


Dolegliwości najczęściej wstępujące przy zablokowanym segmencie kręgosłupa piersiowego lub stawu żebrowego :

ból nasilający się podczas oddychania (uczucie wbijania noża),  ból promieniujący do barku, ramienia  często do kończyn górnych,

zaburzenia pracy serca, pseudokardiologiczne objawy w okolicy mostka,  uczucie duszności brak możliwości pełnego oddechu

blank
Obszar promieniowania bólu z kręgosłupa piersiowego

Terapia okolicy piersiowej. Najbardziej skuteczna i najszybszą okazuje się być ręczna terapia tkanek miękkich w tym mięśni  więzadeł oraz ścięgien w mnogiej liczbie przyczepiających się do kręgosłupa piersiowego oraz powierzchni żeber. Niezbędna staje się  mobilizacja i korekcja ustawienia zablokowanych kręgów kręgosłupa piersiowego oraz stawów  żeber i mostka.

blank
mobilizacja stawu piersiowego kręgosłupa

 

Artykuł okazał się pomocny?? Polub stronę na Facebooku https://www.facebook.com/GabinetRenova lub dodaj opinię w Google  klik!

Jarosław - Renova