Bóle Głowy – Skuteczna Terapia Jarosław
Bóle Głowy stanowią sporą grupę dolegliwości które dotykają nasze społeczeństwo. Z analiz wynika że jest to problem powszechny i niestety narastający. Winą za to często obarczany jest tzw. nowoczesny styl życia, gdzie zaburzone zostaje równowaga między pracą a odpoczynkiem, dominuje siedzący rodzaj pracy i odpoczynku, oraz zatrucie środowiska w jakim żyjemy(smog!).
Ból Głowy może być powodowany przez sporą liczbę chorób i dolegliwości, ja osobiście lubię podział na zaburzenia strukturalne przy których terapie ręczne działają słabo lub wcale oraz na grupę zaburzeń funkcjonalnych gdzie idealną metodą leczenia jest mobilizacja tkanek miękkich, praca z kręgami i strukturami nerwowymi.
Grupa strukturalna to choroby atakujące tkanki powodując ich czasowe lub nieodwracalne upośledzenie min: Guzy Mózgu lub rdzenia kręgowego,Wylewy krwi do mózgu i inne zespoły uciskające rdzeń kręgowy lub tkane mózgową. Zapalenia, zakażenia i zwyrodnienia postępujące(stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona itp.) Konflikty naczyniowo-nerwowe, tętniaki, zaburzenia krążenia mózgowego.
Grupa Zaburzeń Funkcjonalnych obejmuje dolegliwości i konflikty tkankowe które są podatne na leczenie i skutkują dobrym efektem w postaci zmniejszenia lub likwidacji uczucia bólu głowy. Dla pewnego uporządkowania podzielę je na grupę pochodzenia mięśniowego, pochodzenia kręgowego ze struktur górnego odcinka kręgosłupa szyjnego oraz pochodzenia odruchowego.
Ból Głowy pochodzenia mięśniowego. W ciele człowieka istnieje spora grupa mięśni szkieletowych drobnych jak i rozbudowanych które generują ból miejscowy i ból wypromieniowany w obszar głowy oczu, zębów i czaszki. W mięśniu który pracuje w nieprawidłowym sposób, jest przeciążany pracą lub wpływa na niego nieprawidłowe ustawienie i zniszczenie stawów dochodzi z czasem do wytworzenia Punktów Spustowych(Trigger Points). Punkt spustowy jest miejscem ‘zawiązania’ mięśnia, doprowadza do skrócenia pasma w jakim się znajduje. Dojrzały punkt spustowy może promieniować bólem do okolic odległych o miejsca występowania, często takim promieniowaniem jest głowa-kark-ucho-oko.
Najczęściej występując zaburzenia mięśniowe będące powodem bólu głowy
Kręgosłup szyjny jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyna występowania bólu w obrębie głowy. Przy analizie występowania bólu głowy na pierwsze plan wysuwa się się połączenie czaszki z kręgosłupem i dwoma pierwszymi kręgami szyjnymi Tzw. kompleks C0-C2. W skład kompleksu C0-C2 wchodzi podstawa czaszki, pierwszy kręg szyjny zwany atlas(dźwigacz), drugi kręg szyjny zwany obrotnikiem(axis). Mechanizm przenoszenia bólów w obrąb głowy wiąże się z unerwieniem z tych segmentów. Wzajemne połączenie oraz wzajemne ruchy tych elementów mają bardzo mocny wpływa na występowanie bólu i ucisku w głowie.
Unerwienie czuciowe głowy(przewodzące ból) pochodzi głownie z segmentów kręgosłupa szyjnego C0-C2(okolica podpotyliczny) oraz z nerwu trójdzielnego(okolica twarzowa). Nerwy czuciowe kręgosłupa szyjnego to nerw podpotyliczny stanowiący gałąź grzbietową pierwszego nerwu szyjnego C1, nerw potyliczny Większy i Mniejszy C2 – gałązka grzbietowa drugiego nerwu szyjnego. C3 – gałązka grzbietowa trzeciego nerwu szyjnego, inaczej nerw potyliczny trzeci.
Nerw trójdzielny
Największy nerw z grupy czaszkowej, unerwia czuciowo 2-3 powierzchni głowy oraz ogromna liczbę mechanizmów wewnątrz czaszkowych. Nerw Trójdzielny poprzez kompleks trójdzielno-szyjny łączy się z trzema pierwszy nerwami rdzeniowymi. Taka anatomiczna zależność ma wpływ na zachowanie się nerwu trójdzielnego oraz wszystkich mechanizmów i struktur przez niego sterowanych.
Przy rozpatrywaniu problemów bólowych w okolicy głowy należy mieć w pamięci zjawisko udzielności bólowej. Polega ona tym, że jeden segment lub nerw poprzez swoje gałęzie unerwia kilka okolic ciała. Zaburzenia w okolicy pozornie odległości ale łączącej się antonimiczne może powodować wypromieniowanie bólu w innej części ciała. Idealnym przykładem udzielności bólowej stanowi ucho. Ucho jest unerwione czuciowo przez sześć(6!)nerwów: cztery nerwy czaszkowe (nerw trójdzielny, twarzowy, językowo-gardłowy oraz błędny) oraz dwie gałęzie splotu szyjnego pochodzące z drugiego i trzeciego korzenia szyjnego (C2–C3). Wiele narządów czaszki, szyi i klatki piersiowej otrzymuje połączenia trzewne z tych nerwów. Najczęstszymi miejscami, w których powstaje ból rzutowany są: jama ustna, gardło, staw skroniowo-żuchwowy, nos i zatoki, część nosowa gardła, krtań, ślinianki, kręgosłup szyjny, wyrostek rylcowaty, tarczyca, narządy klatki piersiowej.
Zablokowanie lub niewłaściwe ułożenie pierwszych kręgów szyjnych i czaszki powoduje zaburzanie przewodnictwa nerwowego poprzez drażnienie mechaniczne tkani nerwowej lub tętnic szyjnych przebiegających wewnątrz otworów w kręgach. Zaburzenia ustawania kompleksu C0-C2 mogą odbijać się na pracy i zachowaniu nerwu trójdzielnego. Tłumaczy to poniekąd fenomen wyleczenia lub zmniejszenia szumu usznego, bólu głowy czy polepszenie widzenia po korekcji górnego kręgosłupa szyjnego.
Pozostałe bóle głowy pochodzenia szkieletowego.
Staw krzyżowo-biodrowy wraz z więzadłami. Staw krzyżowo-biodrowy stanowi połączenie pomiędzy „połówkami” miednicy a kością krzyżowa. Jego ułożenie centralne oraz niejako połączenie pomiędzy tułowiem na koniczynami dolnymi sprawia że ma on wpływ na wiele mechanicznym i odruchowych aspektów organizmu. Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego może powodować bóle głowy 'połowicze’ po stronie zablokowanego stawu, często obejmując swoim zasięgiem okolicę oka oraz pogarszają widzenie 'tzw’ mgła migrenowa. Dokładniejsze wyjaśnienie działania stawu krzyżowo-biodrowego znajduje się tutaj: staw krzyżowo-biodrowy klik!
Okolice połączeń żebrowo-kręgowych. Żebra anatomicznie łączą się z kręgami za pomocą dwóch stawów: stawu żebrowo kręgowego i żebro poprzecznego. W bliskiej odległości od głów żeber przebiegają pnie autonomicznego układu nerwowego unerwiające narządy wewnętrzne oraz wpływające na prace hormonalną organizmu. Zablokowanie w obrębie żeber 2-7 może poprzez łańcuch zależności wpływać na powstawanie bólu głowy jak również zaburzać pracę kończyn górnych oraz narządów. więcej informacji: kręgosłup piersiowy i żebra klik!
Artykuł okazał się wartościowy lub pomocny? dodaj opinie na stornie Google, dziękuje. : Dodaj Opinię klik!