IASTM Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization – Przyżądowa Mobilizacja Tkanki Miękkiej.
Oryginalnie metoda pochodzi ze stanów zjednoczonych. Znana jako metoda Graston. Powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie przeprowadzenia szybkich i skutecznych terapii zrostów pooperacyjnych przy rehabilitacji zawodników futbolu amerykańskiego. Jest sposobem mobilizacji(uruchamiania) tkanki miękkiej za pomocą specjalistycznych narzędzi przypominających przyrządy chirurgiczne.
Narzędzia do terapii IASTM
Oczywiście nie moją one ostrych krawędzi, dlatego nie dochodzi do uszkodzenia skóry. Za pomocą przyrządów IASTM terapeuta ma możliwość dokładnego diagnozowania i skutecznej terapii miejsc w których doszło do zaburzenia przesuwalności oraz zwłóknienia tkanki miękkiej. IASTM umożliwia skutecznie zlikwidowanie sklejenie i zrostów w tkance skórnej oraz w powięziach powierzchownych i głębokich, ma zastosowanie w pracy z bliznami pourazowymi i po zabiegowymi.

W odróżnieniu od mobilizacji ręcznych które głównie celują na mięsień, metoda ISATM pozwala uwolnić nieodstępne dla dłoni terapeuty rejony przedziałów miedzypowieziowych-odtwarzając ich właściwą wzajemną mobilność oraz długość tkanki.

ISTM ma zastosowanie w terapii schorzeń takich jak:
Ostroga piętowa -Uszkodzenia ścięgna Achillesa -Stany pooperacyjne stawów oraz tkanek miękkich – Naciągnięciach mięśnia czworogłowego – Uszkodzenie więzadeł stawu kolanowego-Zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego-Zapalenie kaletki maziowej w obrębie gęsiej stópki-Neuropatie uciskowe nerwów – Zapalenie kaletki krętarzowej – uszkodzenie pierścienia rotatorów – Zespół cieśni nadgarstka
Wszystkie ograniczenia mięśniowo-powięziowe w okolicy kręgosłupa i miednicy.

Przykłady terapii IASTM