Separacja mięśnia prostego brzucha
Rozejście się mięśnia prostego brzucha w linii środkowej ciała jest choroba często występująca u kobiet w okresie ciąży oraz po porodzie. Dochodzi do niego na skutek mechanicznego ciśnienia jakie zostaje wytworzone w jamie brzusznej w trakcie ciąży oraz w trakcie porodowych skurczy.

Prawdopodobne przyczyny powstawania rozejścia mięśnia prostego u kobiet w czasie ciąży, porodu i czasie poporodowym.
-
słaba kondycja fizyczna przed i w czasie ciąży, brak odpowiedniej siły mięśni brzucha i mięśni dna miednicy.
-
niewłaściwe ćwiczenia w ciąży i po porodzie(ćwiczenia w pozycji na czworakach).
-
zła postawa ciała, powiększenie lordozy lędźwiowej.
-
zatrzymywanie oddechu w drugiej fazie porodu.
-
zmiany hormonalne w czasie ciąży sprzyjają powstawaniu separacji.
Objawy rozejścia są widoczne gołym okiem jako uwypuklający się kawałek brzucha który nie daje się napiąć. Ciało w tym miejscu jest miękkie sprawia wrażenie pustej przestrzeni. Mierznie rozmiaru separacji uzyskuje się za pomocą przyłożenia palców w lini środkowej w fazie napięcia mięśnia prostego brzucha. Rozstęp większy niż 2 palce świadczy o uszkodzeniu lini środkowej łączącej mięsień prosty ze strony lewej i prawej.
Badanie separacji mięśnia prostego brzucha. W leżeniu na plecach głowa uniesiona napina mięsień prosty. W okolicy pępka przyłożone zostają palce w celu orientacyjnej oceny szpary pomiędzy składowymi mięśnia Odstęp większy niż dwa palce oznacza ze doszło do rozwarcia mięśnia co będzie wymagać przeprowadzenia odpowiedniej rehabilitacji.
Rehabilitacja polega na prowadzeniu odpowiednich ćwiczeń mających na celu zwiększyć sile mięśni brzucha oraz spowodować zbliżenie się brzuśców mięśnia prostego brzucha. Istotna role pełni tu również praca nad odzyskaniem optymalnej sylwetki. Przy pracy na poprawą opisywanej jednostki chorobowej ważne jest unikanie ćwiczeń i sytuacji pogarszających kondycje ściany brzucha.
Zabronione jest wykonywanie ćwiczeń:
-
w pozycji na czworaka i w klęku
-
ćwiczeń w czasie których obie stopy są oderwane od podłoża
-
agresywnych brzuszków, brzuszków ze skrętem
-
ćwiczeń podporowych typu pompki czy planki.